بستنی خوب از نظر شما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ پر از تکه‌های خامه باشد؟ قوام مناسبی داشته باشد؟ یا مواد اولیه آن مرغوب باشد؟
طعم بستنی خوب، کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد، ولی آنچه متخصصان تغذیه و کارشناسان کارخانه‌های بستنی ‌سازی می ‌گویند چیز دیگری است. بد نیست با این معیارها نیز آشنا شوید:
قوام مناسب:
اجزای بستنی باید کاملاً با یکدیگر مخلوط شده باشند و مخلوط نهایی قوامی صاف و یکنواخت داشته باشد. به نسبت سنگین ‌بوده و تا اندازه‌ای قابل جویدن باشد، تمام اجزای تشکیل ‌دهنده آن به نسبت معین (نه بیش از حد) به خوبی با هم مخلوط شده باشند.
طعم خوب:
یک بستنی خوب باید طعم مناسبی نیز داشته باشد و مواد شیرین‌ کننده به نسبت مناسب در آن به کار رفته باشد. بستنی که خیلی شیرین یا بی ‌طعم باشد، بستنی مطلوبی به شمار نمی ‌رود.
درجه حرارت مناسب (نه خیلی سرد، نه خیلی گرم):
درجه حرارت بستنی هنگامی ‌که آن را در دهان می ‌گذارید، از نظر تشخیص طعم آن اهمیت زیادی دارد. اگر بستنی خیلی سرد باشد، پایانه‌های حس سرما را بیش از حد تحریک کرده و ذائقه به وسیله سرما بی ‌حس می ‌شود و قضاوت درباره طعم بستنی را برایتان دشوار خواهد کرد.
در صورتی که بستنی بر اثر بالا بودن درجه حرارت ذوب هم شود، خواص خود را از دست خواهد داد.
مواد اولیه مرغوب:
هر بستنی که مواد اولیه سازنده آن از جنس مرغوب، سالم و بهداشتی باشد، می ‌تواند بستنی خوبی باشد. این مواد اولیه نباید به مدت طولانی و به روش نادرست در انبار نگهداری شده باشند. مصرف شیر یا خامه ترش شده با کیفیت پایین و کره نگهداری شده در شرایط نامناسب می ‌تواند از کیفیت بستنی بکاهد. برخی از کارخانه‌های بستنی ‌سازی از شیرخشک‌های نامرغوب یا مانده استفاده می ‌کنند که می ‌تواند از کیفیت محصول نهایی بکاهد.
انبارداری صحیح:
پس از تهیه بستنی، ممکن است توده‌های زیادی از بستنی در سردخانه انبار شوند تا در زمان مناسب به بازار ارائه شوند. اگر بستنی‌ها زمان طولانی در سردخانه بمانند، سفت‌ می ‌شوند و طعم‌های نامطلوب سردخانه را به خود می‌ گیرند، بنابراین محصول نهایی ممکن است کیفیت مطلوبی نداشته باشد.
ارزش غذایی بستنی
شاید شما هم دیده باشید که روی پاکت بستنی‌ها، میزان کالری آن، مواد تشکیل‌ دهنده و... را در جدولی درج می‌ کنند. اگر حسابی دنبال رژیم لاغری هستید، نباید بستنی را در برنامه غذایی‌ تان قرار دهید، ولی اگر وسوسه شدید و دور از چشم دیگران یک عدد بستنی نوش ‌جان کردید، حداقل به سراغ بستنی‌های ساده‌تر که در آنها خبری از پسته و بادام و تکه‌های خامه نیست بروید. متخصصان می‌ گویند: ارزش غذایی بستنی‌ها به ارزش غذایی مواد اولیه که در ساخت آن استفاده شده است، بستگی دارد. چربی بستنی دو تا سه برابر چربی شیر و پروتئین آن کمی بیشتر از شیر است. تخم مرغ ,میوه و شکر ترکیبات دیگر بستنی هستند که ارزش غذایی آن را افزایش می‌ دهند که ممکن است از این نظر چندان به ذائقه طرفداران رژیم، خوشایند نباشد.
بستنی یکی از عالی ‌ترین منابع انرژی است که دو تا سه برابر شیر چربی دارد و بیش از نصف مواد جامد آن شکر (ساکاروز و لاکتوز) است. بنابراین باید هنگام خوردن آن حساب کالری‌ها را بکنید، ولی اگر رژیم افزایش وزن دارید، خوردن این خوراکی انرژی ‌زا را به شما پیشنهاد می‌ کنیم.

چون در تهیه بستنی از شیر استفاده شده است، بنابراین شما ویتامین A ، ویتامین B1 (تیامین)، B2(ریبوفلامین)، B3(نیاسین) و ویتامین E را در بستنی خواهید یافت. اگر هم در تولید بستنی میوه‌ای از میوه‌های تازه استفاده شده باشد،ویتامین C نیز در بستنی شما پیدا خواهد شد.کلسیم وفسفر که در شیر بستنی موجود است، برای سلامت استخوان‌ها ودندانها مفید است.

بستنی باعث شادی می شود


شاید هیچ چیز لذت ‌بخش‌تر از این نباشد که در یک روز گرم تابستان، بعد از کاری سخت و دشوار، خودتان را به منزل برسانید، پای ‌تان را روی پای ‌دیگر بیندازید و به یک بستنی خنک، ناخنک بزنید و سردی آن را روی زبان ‌تان احساس کنید. یک احساس شادی و سرخوشی به شما دست می‌ دهد، این طور نیست؟

اشتباه نکرده‌اید چون محققان هم بعد از مدت‌ها مطالعه و تحقیق به همین نتیجه شما رسیده‌اند.
عصب ‌شناسان مؤسسه ی روان‌ شناسی لندن در تازه ‌ترین بررسی‌های خود دریافته ‌اند، خوردن بستنی موجب تحریک همان بخشی از مغز می‌ شود که مسئول پردازش اطلاعات مربوط به شادی و سرخوشی در افراد است.

در این بررسی مشخص شد خوردن بستنی بلافاصله بر ناحیه ‌ای موسوم به قشر چشمی پیشانی مغز اثر می ‌گذارد. جالب است بدانید، این پژوهش با حمایت مالی یکی از بزرگ‌ ترین شرکت‌های تولید کننده بستنی در اروپا انجام شده است. در این مطالعه دانشمندان از روش اسکن کردن مغز انسان استفاده کرده‌اند. محققان با کمک دستگاه اسکنر، نحوه عمل بخش‌های مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستنی بررسی کردند. نتایج این مطالعه در کنفرانس متخصصان زیست عصب ‌شناسی در شهر کاردیف، مرکز کلان در "ویلز" انگلستان ارائه شده است.
تهیه بستنی
بستنی یکی از دسرهای خوشمزه‌ای است که طرفدارانش سن و سال نمی‌ شناسند. بستنی از آنجایی که از شیر تولید می ‌شود، یک محصول لبنی به‌ شمار می‌ آید. این خوراکی خوشمزه، حالت منجمد دارد، گرچه شاید بعضی‌ها دوست داشته باشند، بگذارند بستنی آب شود و سپس آن را زیر دندان‌هایشان مزه مزه کنند.
به ‌طور معمول بستنی از مخلوط کردن خامه و برخی فرآورده‌های لبنی دیگر با شکر و مواد طعم ‌دهنده به دست می ‌آید. البته برای اینکه بستنی قوام لازم را به دست بیاورد، موادی تحت عنوان قوام ‌دهنده به این مخلوط می ‌افزایند. رنگ‌های مختلف نیز جزء جدایی ‌ناپذیر بستنی‌ها هستند که می‌ توانند بستنی‌های میوه‌ای به رنگ‌های گوناگون را به وجود آورند.
برای تهیه بستنی شما باید در این کار تبحر داشته باشید، چون به این سادگی‌هایی که بستنی را نوش ‌جان می ‌کنید، بستنی از مواد خام تهیه نمی‌ شود. برای تهیه بستنی لازم است، مخلوط مواد اولیه ی بستنی را در حالی که سرد می ‌شود به آرامی تکان داد تا از تشکیل بلورهای بزرگ (کریستال‌های بزرگ) یخ در آن جلوگیری شود. اگر این کار به درستی انجام شود، شما در پایان یک کِرِم یک دست و سرد خواهید داشت که می‌ توانید از خوردن آن لذت ببرید.
سرک کشیدن به کارخانه بستنی ‌سازی
این روزها، دیگر کمتر کسی در منزل بستنی درست می ‌کند، چون اگر شما به یکی از سوپر مارکت‌های شهرتان سری بزنید، آنقدر بستنی‌های گوناگون با طعم‌ها و رنگ‌ها و ابعاد گوناگون خواهید یافت که فکر درست کردن بستنی در منزل را از سر شما به در می‌ کنند.
بستنی‌هایی که در کارخانه‌های مختلف تهیه می‌ شوند، ممکن است از نظر شکل ظاهری یا طعم‌ گوناگون باشند، ولی بیشتر آنها فرمول مشترکی دارند. این فرمول سِری از این قرار است، فقط به شرطی که بین خودمان بماند:
10 درصد شیر پرچرب:
البته این حداقل مقدار شیر است. شما ممکن است بستنی‌هایی را پیدا کنید که 12 درصد یا حتی بیشتر شیر پرچرب دارند.
9 تا 12 درصد شیر خشک:
این شیر خشک پروتئین زیادی دارد که همان پروتئین معروف شیر یا "کازئین" است. شیر خشک کربوهیدرات را به بستنی اضافه می‌ کند که البته این کربوهیدرات، همان قند شیر یا "لاکتوز" است.
12 تا 16 درصد شیرین ‌کننده‌ها:
بدون شیرین ‌کننده‌ها، خوردن بستنی اصلا لطفی ندارد، بنابراین کارخانه‌های بستنی‌ سازی شیرین‌ کننده‌ها را نیز به فرمول خود می ‌افزایند. این شیرین‌ کننده‌ها به طور معمول ساکاروز یا همان قند و شکر معمولی هستند، ولی گاهی با شیره ی شیرین غلات، بستنی‌ها شیرین می ‌شوند.
2/0 تا 5/0 درصد تثبیت ‌کننده‌ها:
این مواد برای اینکه بستنی قوام داشته باشد و به قاشق بیاید، اضافه می شوند. این مواد بستنی را به شکل یک امولسیون در می ‌آورند. جالب است بدانید، این مواد از آگار یا جلبک‌های دریایی به دست می‌ آیند.
55 تا 64 درصد آب:
بستنی بدون آب اصلا درست نمی ‌شود، بنابراین بیش از دو سوم بستنی را آب تشکیل می‌ دهد که شیر خشک و سایر مواد جامد را در آن حل می ‌کنند.
ارزش غذایی بستنی
بستنی، محصول لبنی منجمدی است که از ترکیب و فرایند مناسب خامه و بعضی از فراورده‌های لبنی با شکر و مواد طعم‌دهنده به دست می‌آید و می‌تواند حاوی پایدار‌کننده‌ها، قوام دهنده‌ها و رنگ نیز باشد.
ارزش غذایی بستنی به ارزش غذایی مواد اولیه ای که در ساخت بستنی مصرف می‌شوند، بستگی دارد. به عنوان مثال چربی بستنی 3-2 برابر چربی شیر است و پروتئین بستنی کمی بیش‌تر از شیر می‌باشد؛ در ضمن حاوی مواد غذایی دیگر مانند میوه،تخم مرغ و شکر می‌باشد. این‌ها ارزش غذایی بستنی را افزایش می‌دهند.
هم‌چنین بستنی یکی از عالی‌ترین منابع انرژی می‌باشد که 3- 2 برابر شیر چربی دارد و بیش‌تر از نصف مواد جامد آن قند(ساکارزو لاکتوز) است؛ بنابراین انرژی بالایی دارد.
بستنی به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا، برای کودکان و افراد لاغری که می خواهند چاق شوند، خوراکی مفیدی است.


همانند شیر، بستنی منبع غنی از ویتامین است؛ ویتامین‌هایی که بدون آن‌ها رشد و سلامتی انسان دچار اختلال می‌شود. بستنی منبع عالی از ویتامین A منبع خوبی برای ویتامین‌های B1 (تیامین) ، B2(ریبوفلاوین)، B3 (تیاسین) و ویتامین E می‌باشد. در بستنی میوه‌ای,ویتامین C , نیز موجود است.
مواد جامد بدون چربی شامل پروتئین، قند و مواد معدنی مانند سدیم .پتاسیم، گوگرد، کلسیم و فسفر بوده که برای رشد و سلامت انسان ضروری است.
بستنی به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا، برای کودکان و افراد لاغری که می خواهند چاق شوند، خوراکی مفیدی است.

خصوصیات یک بستنی خوب:
با وجود توجه کافی در تمام جنبه‌های تولید، گاهی معایبی در محصول تولیدی مشاهده می‌شود، به عنوان مثال اختلاف در میزان شیرینی، موجب بروز تفاوت اساسی در طعم و مزه می‌گردد. بستنی باید دارای ظاهر مطلوب (نسبتاً سنگین و تا اندازه‌ای قابل جویدن) بوده و تمام اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن با نسبت‌های معین (نه بیش از حد) به خوبی با هم مخلوط شود؛ به عنوان مثال در صورتی که بستنی خیلی شیرین یا خیلی بی‌طعم باشد، معایب مشخصی حاصل می‌گردد. درجه‌ی حرارت بستنی در هنگام خوردن، از نظر تشخیص طعم آن اهمیت زیادی دارد. درجه‌ی حرارت برای این منظور، بستگی به میزان ماده‌ی خشک و افزایش حجم بستنی دارد؛ ولی در صورت پایین بودن دما، ذائقه به وسیله‌ی سرما بی‌حس شده و قضاوت در مورد خصوصیات کیفی آن میسر نخواهد شد. در صورت بالا بودن دما، احتمالاً بستنی ذوب شده و مقدار زیادی از خصوصیات خود را از دست خواهد داد.


معایب زیادی ممکن است در طعم و بافت بستنی ایجاد شود. بسیاری از معایبی که به طعم بستنی مربوط هستند، در اثر مصرف مواد اولیه‌ی نامرغوبی است که به مدت طولانی و با روش‌های نامناسب در انبار نگه‌داری شده اند. با اعمال مدیریت دقیق می‌توان از بروز چنین معایبی جلوگیری کرد.
بیش‌ترین معایب حاصل شده در طعم و مزه‌ی بستنی، مربوط به مصرف فراورده‌های لبنی ترش شده با کیفیت پایین، کره نگه‌داری شده در شرایط نامناسب یا تغییرات ایجاد شده در طعم در اثر عمل‌آوری نادرست می‌باشد. در صورتی که شیر و فراورده‌های آن در دمای نسبتاً بالا حرارت داده شود، «طعم پختگی» در آن ظاهر می شود که در محصول نهایی نیز باقی خواهد ماند. بعضی مواقع شیرخشک نیز ممکن است دارای طعم مزبور باشد که در نتیجه باید از مصرف آن خودداری شودد. برای جلوگیری از ایجاد طعم مزبور، توصیه می‌شود از مواد اولیه با کیفیت بالا و فرایند صحیح استفاده شود.
بیش‌ترین معایب حاصل شده در طعم و مزه‌ی بستنی، مربوط به مصرف فراورده‌های لبنی ترش شده با کیفیت پایین، کره نگه‌داری شده در شرایط نامناسب یا تغییرات ایجاد شده در طعم در اثر عمل‌آوری نادرست می‌باشد.


اسیدیته‌ی شیر و خامه ممکن است در اثر نگه‌داری نامناسب افزایش یافته و باعث ترش شدن آن‌ها شود. هم‌چنین اگر آمیخته‌ی بستنی به طور صحیح عمل‌آوری نشده و قبل از انجماد در دمای بالاتر از 7 درجه ی سانتیگراد نگه‌داری شود، ممکن است اسیدی و ترش گردد. با انتخاب، نگه‌داری و جابجایی صحیح اجزای تشکیل دهنده‌ی بستنی و عمل‌آوری مناسب آمیخته، می‌توان از بروز معایب مزبور جلوگیری کرد. بعضی از انواع شیرها ممکن است طعم علوفه‌ای خاصی داشته باشد که باید از مصرف چنین شیرهایی در تهیه بستنی خودداری گردد. در صورتی که کره و سایر چربی‌ها در محدوده‌ی زمانی لازم مصرف نشده و در شرایط انباری صحیحی نگه‌داری نشوند، ممکن است تند یا اکسیده گردند.
هر گونه چربی مشکوک به دارا بودن طعم نامطبوع، نباید در بستنی‌سازی مورد استفاده قرار گیرد، زیرا طعم ناخوشایند چربی به آسانی در محصول نهایی قابل تشخیص خواهد بود.
تغییر طعم در اثر نگه‌داری
</SPAN>اگر بستنی به مدت طولانی نگه‌داری شود، ممکن است مقداری از طعم خود را از دست داده و طعم‌های نامطلوب از سردخانه جذب آن شود. به ویژه اگر درجه‌ی حرارت سردخانه در نوسان باشد، سفت‌تر می گردد. این معایب را می‌توان با استفاده از سیستم صحیح انبار‌داری و جلوگیری از نگه‌داری طولانی مدت بستنی، کاهش داد.
بستنی از ناباروری جلوگیری می کند


خانم‌های باردار با واژه های "ویار و هوس" به خوبی آشنا هستند و بستنی با طعم‌های گوناگون یکی از هوس‌هایی است که گاه ‌به ‌گاه به سراغ آنها می ‌آید، ولی اگر شما از ناباروری رنج می‌ برید و دنبال روشی می‌ گردید که صاحب فرزند شوید، خوردن بستنی را به شما پیشنهاد می ‌کنیم.

محققان می ‌گویند خوردن روزانه بستنی و سایر لبنیات پرچرب از نوعی ناباروری پیشگیری می ‌کند. اگر چنین ادعایی درست باشد، باید بستنی را هم به فهرست داروهایی که در مراکز باروری برای زوجین تجویز می ‌شود، اضافه کنیم.
این مطالعه در دانشگاه‌ هاروارد انجام شده است و نتایج آن در مجله اروپایی "زاد و ولد انسان" به چاپ رسیده است. این محققان مشاهده کردند، زنانی که روزانه دو یا تعداد بیشتری لبنیات کم‌ چرب مصرف می ‌کنند تقریباً دو مرتبه بیش از بانوانی که کمتر از یک وعده لبنیات کم‌ چرب در هفته مصرف می ‌کردند، دچار ناباروری می‌ شوند. به اعتقاد این دانشمندان، بانوانی که لبنیات کم‌ چرب بیشتری مصرف می‌ کنند، امکان شکست تخمک‌ گذاری بیشتری دارند. از سوی دیگر نتایج این مطالعه نشان می ‌دهد در صورتی که زنان حداقل یک وعده لبنیات پرچرب در طول روز مصرف کنند، 27 درصد کمتر از دیگران دچار ناباروری می ‌شوند.
ولی محققان به خانم ها توصیه می ‌کنند این اصلاً به معنای آن نیست که برای درمان ناباروری به رژیم‌هایی پر از لبنیات پرچرب روی بیاورند یا روزانه چند عدد بستنی خامه‌ای میل کنند، ولی می ‌توانند در برنامه ‌غذایی روزانه‌شان بستنی و یک وعده لبنیات پرچرب را بگنجانند.
از بستنی تا تب مالت


.
"با توجه به فصل گرما و استفاده زیاد از بستنی‌های تابستانی امکان ابتلای به تب مالت هم بیشتر می ‌شود." دلیل‌اش هم این است که باکتری‌های تب مالت، در خامه و بستنی از ماندگاری طولانی برخوردارند. بنابراین می ‌توانند، به راحتی در توده‌های بستنی درون یخچال‌، باقی مانده و بستنی‌های خوشمزه را به عنوان یکی از منابع آلوده پنهان تب مالت تبدیل کنند.
فصل تابستان و بهار، فصل زایمان و شیردادن به دام‌ها است، بنابراین همه‌ گیری تب مالت هم بیشتر است."
"بروسلوز" یا "تب مالت" یکی از بیماری‌هایی است که هم دام‌ها می ‌توانند به آن مبتلا شوند و هم انسان. این بیماری می ‌تواند چه به صورت حاد و چه به صورت مزمن شما را گرفتار کند. اگر خدای ناکرده در اثر نوش‌ جان کردن بستنی‌های آغشته به این میکروب، دچار تب مالت شدید، باید منتظر تب، تعریق، ضعف و بی ‌حالی و کاهش وزن باشید.
فراموش نکنید تب مالت قدرت تهاجمی زیادی دارد و قابلیت نفوذ به پرده‌های مخاطی دهان، حلق، بینی، مخاط ملتحمه چشم و ریه‌ها را دارد.
بستنی‌هایی که چاق نمی‌ کنندآرزوی ساختن بستنی‌هایی که بتوان آنها را بدون نگرانی از چاق شدن خورد، کم کم به وقوع می ‌پیوندند.
محققان موفق شده‌اند ماده‌ای را از یک ماهی اقیانوس به دست آورند که برای ساخت بستنی استفاده می‌ شود و انسان را چاق نمی ‌کند.
به گزارش بی ‌بی ‌سی، این یک ماده پروتئینی است که از خون یک ماهی اقیانوسی به دست می ‌آید و می ‌تواند درجه حرارت شکل‌گیری بستنی را کاهش دهد و به این ترتیب مقدار کمتری کره و خامه یا چربی در فرآورده‌های نهایی بستنی‌ سازی مورد نیاز خواهد بود.


شرکت unlieve که چند مارک معروف بستنی را در آمریکا تولید می ‌کند، توانسته است با استفاده از تکنولوژی اصلاح ژنتیکی (GH) مجوز لازم برای تولید این بستنی را در آمریکا به دست آورد، ولی هنوز هم از پای ننشسته است و سخت در تلاش است تا با کسب مجوز تولید این بستنی در انگلستان، بازار این نوع بستنی را در این کشور نیز از آن خود کند.
این ماهی جالب، یک مار ماهی است که در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می ‌کند. در خون این ماهی پروتئینی وجود دارد که باعث می شود، خون او در اعماق اقیانوس‌های نزدیک به قطب شمال یخ نزند و به این ترتیب این مارماهی به حیات خود ادامه دهد. جالب است بدانید در طبیعت مشابه این نوع پروتئین زیاد یافت می‌ شود و در خون حشرات، گیاهان و ماهی‌های دیگر نیز پروتئین‌های مشابهی وجود دارند که با تغییر اندازه و شکل بلورهای یخ در بدن این جانداران به ادامه حیات آنها کمک می‌ کنند.
محققان شرکت آنلیور می‌ گویند: چون استخراج این پروتئین از ماهی از نظر تجاری برایشان مقرون به صرفه نبود با استفاده از یک مخمر اصلاح ژنتیکی شده، پروتئین را در مخزن‌های بزرگ در بسته، تولید کرده‌اند. صاحبان این شرکت ادعا دارند در فرآورده نهایی، هیچ ماده ی اصلاح ژنتیک شده‌ای به بستنی وارد نخواهد شد و مخمرها نیز به بستنی افزوده نمی‌ شوند. از سوی دیگر میزان این پروتئین در بستنی‌هایی که به این روش ساخته می ‌شوند، بسیار اندک است.
بستنی‌هایی که با این روش تولید می شوندند، 50 درصد چربی کمتر و 30 درصد کالری کمتری دارند، بنابراین در میان افراد چاق که در به در دنبال وزن کم کردن هستند، طرفداران زیادی خواهند یافت.
بستنی سنتی باعث تب مالت می شود

 بیماری تب مالت بیش‌تر در مناطق غربی و شمال غرب کشور شایع است و استان‌های همدان، آذربایجان و کردستان بیش‌ترین میزان ابتلا به این بیماری را دارند.
در همین حال و در شرایطی که در چند روز گذشته اخبار متنوعی درباره شیوع تب مالت در کشور منتشر شد، کارشناسان می‌گویند در این زمینه به‌قدر کافی اطلاع‌رسانی نمی‌شود و مثلا هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند بستنی مهم‌ترین فرآورده لبنی است که می‌تواند باعث بروز بیماری تب مالت شود.
در بین فرآورده‌های لبنی، بستنی به دلیل انجماد شیر و استفاده از خامه مهم‌ترین فرآورده‌ای است که باعث بیماری تب مالت می‌شود. استفاده از شیرهای غیر پاستوریزه در تهیه بستنی یکی از دلایل انتقال این بیماری از طریق بستنی است. ضمن این که بررسی‌ها نشان داده است به دلیل مقاومت بالا، این باکتری حتی تا یک ماه پس از تهیه بستنی هم در داخل این ماده خوراکی باقی می‌ماند.

 شیرهای غیر پاستوریزه هم که به دلیل چربی بالا و طعم خاص خود، مورد توجه عامه مردم است، می‌تواند باعث بروز بیماری تب مالت شود و البته مصرف نکردن این گونه شیرها توصیه نمی‌شود و می‌توان در صورت تمایل به مصرف شیرهای غیر پاستوریزه، به منظور اطمینان از عدم بروز این بیماری، شیر را به مدت 10 تا 20 دقیقه و به صورت کامل جوشاند.
تأیید و تکذیب
شاید داغ شدن مجدد بحث شیوع تب مالت به هشدار رئیس انجمن علمی بیماری های عفونی برگردد. 
عدم نظارت جدی و کنترل دقیق بر سلامت دام‌ها از سوی مسئولان سازمان دامپزشکی، باعث شده که شاهد اپیدمی دوباره این بیماری در کشور باشیم. استفاده از فرآورده های دامی همچون پنیر، خامه و... به صورت غیر پاستوریزه، منجر به شیوع دوباره بیماری تب مالت به ویژه در بین ساکنان مناطق روستایی و صاحبان دام ها می‌شود. 
مسئول کنترل این بیماری در وهله اول، سازمان دامپزشکی است، چون تب مالت از دام به انسان منتقل می شود و اگر دام سالم داشته باشیم، این بیماری شیوع پیدا نمی‌کند.
حدود یک ماه پیش هم دکتر گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت نیز با اعلام افزایش موارد تب مالت به 25هزار مورد طی سال های اخیر اذعان کرد که در نیمه نخست سال گذشته، ماهانه 3 هزار مورد تب مالت به ثبت رسیده و البته میزان بروز این بیماری بیش از موارد ثبت شده آن بوده است. 
 شاید بتوان اولین عامل را در بهبود سیستم گزارش‌دهی پیدا کرد، به این معنی که به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید در سیستم اطلاع رسانی و درمان، تعداد مواردی که تشخیص و گزارش داده می شود فزونی گرفته است و البته از دیگر دلایل آن می‌توان به پوشش واکسیناسیون در سال های اخیر اشاره کرد. 
در تمام مواردی که از واکسیناسیون صحبت می شود، منظور واکسیناسیون دام‌هاست که آن هم از سال 68 تا 75 با افزایش همراه بود، ولی در سال 75 و با توجه به ایجاد مشکل در پوشش واکسیناسیون کشور کاهش یافت که همین می‌تواند دلیل فزونی گرفتن بیماری در آن سال ها باشد، اما خوشبختانه و با پوشش مناسب کنونی این مشکل برطرف شده و همین عاملی برای کاهش میزان موارد ابتلا خواهد بود.
چنانچه گوشت‌ها پس از ذبح به میزان 24 ساعت در سردخانه بالای صفر نگهداری شوند، چون دمای آن پایین می‌آید، عامل بروسلوز از بین می رود و این کار، عملی است که در تمام کشتارگاه‌ها صورت می‌پذیرد، بنابراین، گوشت نقش چندانی در اشاعه بیماری ندارد و آن چیزی که باید تحت نظارت قرار گیرد محصولات لبنی است.
بازتاب شیوع بیماری‌های دامی
بروسلوز یا تب مالت یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که به صورت حاد یا مزمن عارض می‌شود. این بیماری در حیوانات موجب مشکل در دستگاه تناسلی و ادراری و در انسان هم معمولا باعث تب، تعریق، ضعف، بی‌حالی و کاهش وزن می‌شود.

کارشناسان می‌گویند تب مالت انسانی بازتاب مستقیم تب مالت دامی است و کنترل نکردن آن در دام، در واقع کنترل و پیشگیری از این بیماری را در انسان سخت تر می‌کند. باکتری تب مالت قدرت تهاجمی زیادی دارد و قابلیت نفوذ به پرده‌های مخاطی دهان، حلق، بینی، مخاط ملتحمه چشم و ریه‌ها را دارد.
نکته مهم در مورد تب مالت، دیر قابل تشخیص بودن آن است، به این صورت که این بیماری به سختی تشخیص یا اصلا تشخیص داده نمی‌شود و گاهی هم موارد تشخیص داده شده گزارش نمی‌شوند و به همین دلیل آگاه کردن پزشکان مراکز دولتی و خصوصی و آزمایشگاه های تشخیص بروسلوز در ثبت و گزارش این بیماری ضروری است.
با تمام این اوصاف و صرف نظر از این که شیوع تب مالت مربوط به سال گذشته است، یا همچنان هم ادامه دارد، به نظر می‌رسد عدم آگاهی نسبت به این بیماری یکی از دلایل عمده عدم کنترل تب مالت است.
به گفته دکتر گویا، هنوز روستاییان و عشایر کشور که بیشتر در معرض دام و ابتلا به تب مالت هستند، اطلاعات اولیه در مورد این بیماری را ندارند. در شهرهای بزرگ هم، عموم مردم حساسیتی به استفاده از محصولات لبنی غیر پاستوریزه ندارند.
دکتر استقامتی تاکید کرد: مراقبت و کنترل بیماری تب مالت نیاز به همکاری بین بخشی و نزدیک، بین سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت دارد و آموزش مردم از سوی وزارت بهداشت برای کنترل این بیماری کافی نیست، بلکه واکسیناسیون به موقع دام‌ها از سوی سازمان دامپزشکی نیز برای کنترل این بیماری ضروری است، زیرا هر چه شیوع دامی این بیماری کم شود، ابتلای انسانی آن نیز کاهش می‌یابد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/۳/۱٩