در حالی که هرگز بهترین زمان برای سیگار کشیدن یا خوردن غذاهای بی‌کیفیت و چرب وجود ندارد اما از نظر علمی و پزشکی رفتارهای سالم را باید در بهترین زمان خودش انجام داد. در زیر به برخی از این رفتارها و چگونگی و چرایی آنها اشاره می‌شود.

برای خوردن

بستگی دارد. اگر لاغر باشید بدن می‌تواند انرژی خود را تأمین کند و زمان غذا خوردن از اهمیت کمتری برخوردار است اما سه وعده غذایی پایه باید حفظ شود. اگر اضافه وزن دارید یا پیش دیابت هستید وعده‌های غذایی باید در عین زیاد بودن، کم حجم و بدون کربوهیدرات تصفیه شده باشد.

برای سفر

اگر از قطارهای سریع استفاده می‌کنید اواخر صبح بهتر است. اما برای قطارهای سبک و کند، عصر هنگام بهتر است. با این حال بهترین زمان را باید برای «رفتن» در نظر گرفت نه بازگشت تا بدن خود را هماهنگ کند.

برای خوردن کربوهیدرات

اگر دچار اضافه وزن هستید و از مشکلات کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون رنج می‌برید بهترین زمان برای مصرف کربوهیدرات‌های ساده «هرگز» است. مگر مقداری اندک پس از ورزش.اگر لاغر هستید یا بسیار فعال، بهترین زمان، پس از ورزش و همچنین پیش از خواب، است چرا که کربوهیدرات‌ها کیفیت مناسب‌تری را برای خواب فراهم می‌کنند. این مواد مغذی با تأثیرات شیمیایی مغز را آرام می‌کنند. به همین دلیل است که در زمان استرس دوست داریم کربوهیدرات بخوریم.

برای مصرف مکمل‌ها

اغلب، بهتر است مکمل‌ها همراه با غذا خورده شوند چرا که هضم غذا موجب جذب بهتر مکمل‌ها می‌شود. تنها استثنا ماده غذایی محرک مانند کافئین یا کارنیتین است که باید با معده خالی خورده شوند.

برای کارهای فکری

ایده‌آل است کارهای فکری در صبح انجام شود. با آغاز روز باید تمرکز کرد ولی همان طور که روز می‌گذرد باید بر آرامش بدن و ذهن خود بیفزاییم تا برای خواب آماده شویم.

مصرف میوه

کارشناسان تغذیه بر این باورند که میوه‌ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است. زیرا هضم میوه در معده به زمان کمی لازم دارد در حالی که غذا به زمان طولانی‌تری نیاز دارد و اگر همزمان با غذا و یا بلافاصله قبل یا بعد از غذا خورده شود معده تکلیفش را نخواهد فهمید و همین باعث سوء کارکرد معده و در نتیجه باعث درد معده و نفخ و کلاً باعث سوء هاضمه می‌شود. اگر عادت کنیم صبح‌ها به جای لبنیات از میوه‌ها استفاده کنیم بهترین زمان برای سود بردن از ویتامین موجود در میوه‌ها است. البته در مورد افرادی که کم‌خونی و فقر آهن دارند خوردن کمی مرکبات مانند آب پرتقال یا لیموترش نه تنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد بلکه به جذب بهتر آهن کمک می‌کند.میوه‌هایی که کم کالری و سرشار از مواد مغذی است حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدان و ریزمغذی هاست که در صورت مصرف بین ساعت 4 تا 11 صبح (زمان مصرف صبحانه) در بدن بهتر جذب می‌شود.

مصرف ماست

خوردن ماست همراه با غذا توصیه نمی‌شود، چرا که خلطی که با خوردن ماست همراه غذاهای پختنی مخصوصاً غذاهای گوشتی تولید می‌شود، خلط سالمی نیست. ماست را در قدیم همراه غذا نمی‌خورند، بلکه به‌صورت میان وعده مصرف می‌شده است. متأسفانه امروزه در اکثر سفره‌های ما ایرانیان، ماست همراه غذا مصرف می‌شود در صورتی که این رویه اشتباه است.باید بدانیم که بهترین نحوه مصرف و خوردن ماست در قدیم این گونه بوده است که داخل ماست دانه‌هایی مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق می‌ریختند و به‌صورت عصرانه یا چاشت به‌عنوان میان وعده میل می‌کردند. با این کار اولاً اثر بدی که ماست خورده شده با غذا، در تولید خلط سالم دارد از بین می‌رود (چرا که با یک فاصله از غذا مصرف می‌شود)، ثانیاً سردی ماست نیز گرفته می‌شود، برای بچه‌ها و سالمندان خوردن ماست با مصلحات توصیه می‌گردد.بچه‌ها امروزه معمولاً ماست را خیلی دوست دارند، لذا به جای دادن ماست همراه غذا به کودکان، توصیه می‌شود ماست به همراه دانه‌ها به‌صورت میان وعده یا حتی در برخی مواقع آن را به‌عنوان غذا (بدون این که در کنار آن غذای پختنی دیگری مصرف شود) همراه با مقداری نان سنگک به کودک بدهید.حتی می‌توان با مقداری دم کرده زعفران هم سردی ماست را بگیرید و هم آن را رنگی نمایید تا برای کودکان جذاب‌تر شود. آب لبوی پخته شده نیز برای جذاب کردن رنگ ماست پیشنهاد می‌شود.

برای خواب

زود به رختخواب رفتن و زود بیدار شدن ایده‌ بسیار خوبی است. بر اساس طب شرقی، کانال‌های مهم انرژی برای احیای بدن در ساعت 11 شب فعال می‌شوند. در مطالعات علمی غربی نیز آمده است هورمون‌هایی که به شما کمک می‌کند به طور مناسب‌تری بافت را ترمیم و چربی و قند را بسوزانید، در صورت خواب کافی ترشح می‌شوند.پس سعی کنید در ساعت 11 شب به خواب بروید

/ 0 نظر / 13 بازدید